Tuzda Çipura

Tuzda Çipura
 • Servis: 2 Kişilik
 • Hazırlık Süresi: 15 dakika
 • Pişirme: 15 dakika
 • Kalori:
 • Zorluk:
Yazdır

Balık mevsiminin hakkını vermek, hem de alışılmışın dışında, hiç yağsız bir tarifle güzelim çupraları pişirmek için mükemmel bir tarif geliyor; tuzda çipura.

Kaya tuzu kullandığımız bu tarifte balıkları kokulu otlarla doldurup aromalandırdığımız tuz yatağına yatırıyoruz. Üstlerini de bol tuzla kaplayıp, fırına veriyoruz. Tamamen kendi yağıyla pişen efsane bir lezzet oluyor.

Yanındaki mevsim salatası ve bol sarımsaklı aioli sosuyla lezzetini adeta ikiye üçe katlıyoruz. Sofraya tuz dulu bir tepsi getirip, bir bıçak yardımıyla tuzu kırıp içinden nefis pişmiş, sulu sulu çipuraları çıkardığınızda hayranlıktan bir süre yiyemeyeceksiniz. Nasıl bir nefislik, anlatması zor. En iyisi bir deneyin. Afiyetler olsun.

Malzemeler

Talimatlar

 1. Tuzu derince bir kaba alın. Üstüne bir yumurtaları kırın, rezene tohumlarını serpin ve limon kabuğu rendelerini ilave edin. Güzelce karıştırın ve bir kenara alın.
 2. Balıkların karnını; taze kekik, maydanoz ve taze soğanlarla doldurun. Hazırladığınız tuzun 3’te 1’ini tepsinin dibini tamamen kaplayacak şekilde ve yaklaşık 1 cmlik bir tabaka olacak şekilde tepsiye yayın.
 3. Üstüne karnını doldurduğunuz balıkları yerleştirin ve kalan tuzla balıkları güzelce kaplayın. Balıkların üstünde yerlerini de belli edecek minik tuz tepeleri olacak.
 4. Önceden ısıtılmış 245 derece fırında yaklaşık 15 dakika bu şekilde pişmeye bırakın. Balıklar pişerken sosunu hazırlayın.
 5. Sarımsakları bir havanda tamamen ezilene dek dövün, üstlerine safranı ilave edip tekrar dövün, zeytinyağını damla damla ilave ederek, pürüzsüz bir sos elde edene dek karıştırmayı sürdürün. Biraz da tuz ilavesiyle sosunuz hazır.
 6. Balıkları fırından alın ve 10 dakika kadar tepsiyi bir kenarda soğumaya bırakın. Tepsideki tuz taş gibi sertleşmiş olacak, bir bıçağın ucuyla balıkların belli olduğu tuz tepesinin knarların hafif hafif bastırarak, balıklara zarar vermeden tuzu kırın.
 7. Tuz bir kalıp şeklinde balıkların üstünden kalkacaktır. Balıkları tuzlardan tamamen arındırın, gerekirse bir mutfak fırçasıyla üstünde kalan tuz parçalarını temizleyin ve bir servis tabağına alın.
 8. Yanında aioli sosu ve mevsim salatasıyla sıcak olarak servis edin.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yazar admin admin

I'm Sandra and this is where I share my stuff. I am madly in love with food. You will find a balance of healthy recipes, comfort food and indulgent desserts.

Bizi Takip Edin