Sigara Böreği

Sigara Böreği
 • Servis: Kişilik
 • Hazırlık Süresi: 40 dakika
 • Pişirme: 20 dakika
 • Kalori:
 • Zorluk:
Yazdır

Çoğumuzun bildiği, sabahları canımız çektiğinde uykulu gözlerle bile pratik bir şekilde hazırladığı, adını şeklinden alan klasik bir börektir sigara böreği... Çeşitli iç harçlarla hazırlanılan böreğin hemen hemen herkes tarafından sevilen çeşidi peynirli olanı olsa gerek dedik ve kısa sürede el çabukluğuyla hazırladık.

Çayınızı nasıl alırdınız?

Malzemeler

Talimatlar

 1. Dikkatli bir şekilde açtığınız yufkaları, mutfak tezgahı üzerinde üst üste açın.
 2. İlk olarak dörde ardından her bir parçayı tekrar iki eşit parçaya kestiğiniz yufkalardan 24 adet üçgen yufka dilimi çıkartın.
 3. İç harcı için; maydanozların yaprak kısımlarını incecik kıyın. Kıyılmış maydanoz, lor peyniri, rendelenmiş kaşar peyniri, yoğurt ve tuzu bir çatal yardımıyla ezerek karıştırın.
 4. Üçgen yufka parçalarından bir tanesini mutfak tezgahı üzerine alın. Geniş kısmına yayarak bir tatlı kaşığı kadar peynirli iç harçtan yerleştirin.
 5. Kenar kısımlarını içeriye doğru katladığınız yufkaları uç kısımlarını suya batırdıktan sonra rulo şeklinde sarın. Aynı işlemi tüm yufka parçalarına uygulayın.
 6. Ayçiçek yağını derin bir tavada kızdırdıktan sonra hazırladığınız sigara böreklerini altın sarısı renk alana kızartın.
 7. Fazla yağını bırakmaları için kağıt havlu üzerinde dinlendirdiğiniz sigara böreklerini, ılık olarak sevdiklerinizle paylaşın.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yazar admin admin

I'm Sandra and this is where I share my stuff. I am madly in love with food. You will find a balance of healthy recipes, comfort food and indulgent desserts.

Bizi Takip Edin